• about19

Kako koristiti primopredajnik u optičkom vlaknu

Primopredajnici sa optičkim vlaknima mogu lako integrisati kablovske sisteme zasnovane na bakru u sisteme kablovskih kablova sa optičkim vlaknima, sa velikom fleksibilnošću i visokim performansama.Tipično, oni mogu pretvoriti električne signale u optičke signale (i obrnuto) kako bi produžili udaljenosti prijenosa.Dakle, kako koristiti optičke primopredajnike u mreži i pravilno ih povezati sa mrežnom opremom kao što su prekidači, optički moduli, itd.?Ovaj članak će vam to detaljno objasniti.
Kako koristiti primopredajnike sa optičkim vlaknima?
Danas se primopredajnici sa optičkim vlaknima naširoko koriste u raznim industrijama, uključujući sigurnosni nadzor, poslovne mreže, kampus LAN, itd. Optički primopredajnici su mali i zauzimaju malo prostora, pa su idealni za postavljanje u ormare za ožičenje, kućišta itd. prostor je ograničen.Iako su okruženja primjene optičkih primopredajnika različita, metode povezivanja su u suštini iste.U nastavku su opisane uobičajene metode povezivanja optičkih primopredajnika.
Koristite samostalno
Tipično, optički primopredajnici se koriste u parovima u mreži, ali ponekad se koriste pojedinačno za povezivanje bakarnih kablova sa optičkom opremom.Kao što je prikazano na donjoj slici, optički primopredajnik sa 1 SFP portom i 1 RJ45 portom se koristi za povezivanje dva Ethernet prekidača.SFP port na optičkom primopredajniku se koristi za povezivanje sa SFP portom na prekidaču A. , RJ45 port se koristi za povezivanje sa električnim portom na prekidaču B. Način povezivanja je sledeći:
1. Koristite UTP kabl (mrežni kabl iznad Cat5) da povežete RJ45 port prekidača B na optički kabl.
spojen na električni priključak na fiber primopredajniku.
2. Umetnite SFP optički modul u SFP port na optičkom primopredajniku, a zatim umetnite drugi SFP optički modul
Modul se ubacuje u SFP port prekidača A.
3. Umetnite kratkospojnik optičkih vlakana u optički primopredajnik i SFP optički modul na prekidač A.
Par optičkih primopredajnika se obično koristi za povezivanje dva mrežna uređaja bazirana na bakarnom kablu zajedno kako bi se produžila udaljenost prijenosa.Ovo je također uobičajen scenario za korištenje optičkih primopredajnika u mreži.Koraci o tome kako koristiti par optičkih primopredajnika s mrežnim prekidačima, optičkim modulima, kablovima za spajanje vlakana i bakrenim kablovima su sljedeći:
1. Koristite UTP kabl (mrežni kabl iznad Cat5) da povežete električni port prekidača A na optičko vlakno sa leve strane.
spojen na RJ45 port predajnika.
2. Umetnite jedan SFP optički modul u SFP port lijevog optičkog primopredajnika, a zatim umetnite drugi
SFP optički modul se ubacuje u SFP port optičkog primopredajnika sa desne strane.
3. Koristite kratkospojnik za spajanje dva optička primopredajnika.
4. Koristite UTP kabl za povezivanje RJ45 porta optičkog primopredajnika sa desne strane na električni port prekidača B.
Napomena: Većina optičkih modula može se zamijeniti na vrući način, tako da nema potrebe za gašenjem optičkog primopredajnika prilikom umetanja optičkog modula u odgovarajući port.Međutim, treba napomenuti da prilikom uklanjanja optičkog modula prvo treba ukloniti kratkospojnik;fiber jumper se ubacuje nakon što je optički modul umetnut u optički primopredajnik.
Mjere opreza za korištenje primopredajnika sa optičkim vlaknima
Optički primopredajnici su plug-and-play uređaji i još uvijek postoje neki faktori koje treba uzeti u obzir prilikom povezivanja na drugu mrežnu opremu.Najbolje je odabrati ravnu, sigurnu lokaciju za postavljanje primopredajnika s optičkim vlaknima, a također morate ostaviti malo prostora oko optičkog primopredajnika za ventilaciju.
Valne dužine optičkih modula umetnutih u optičke primopredajnike trebaju biti iste.Odnosno, ako je talasna dužina optičkog modula na jednom kraju primopredajnika sa optičkim vlaknima 1310nm ili 850nm, talasna dužina optičkog modula na drugom kraju primopredajnika sa optičkim vlaknima bi takođe trebala biti ista.U isto vrijeme, brzina optičkog primopredajnika i optičkog modula također mora biti ista: gigabitni optički modul se mora koristiti zajedno sa gigabitnim optičkim primopredajnikom.Pored toga, tip optičkih modula na optičkim primopredajnicima koji se koriste u paru takođe treba da bude isti.
Džamper umetnut u primopredajnik sa optičkim vlaknima mora odgovarati portu optičkog primopredajnika.Obično se SC optički kratkospojnik koristi za povezivanje optičkog primopredajnika sa SC portom, dok se LC optički kratkospojnik treba umetnuti u SFP/SFP+ portove.
Potrebno je potvrditi da li optički primopredajnik podržava full-duplex ili half-duplex prijenos.Ako je optički primopredajnik koji podržava full-duplex povezan na prekidač ili čvorište koji podržava poludupleks način, to će uzrokovati ozbiljan gubitak paketa.
Radna temperatura primopredajnika sa optičkim vlaknima mora se održavati u odgovarajućem opsegu, inače optički primopredajnik neće raditi.Parametri se mogu razlikovati za različite dobavljače optičkih primopredajnika.
Kako otkloniti i riješiti kvarove primopredajnika s optičkim vlaknima?
Upotreba optičkih primopredajnika je vrlo jednostavna.Kada se optički primopredajnici primjenjuju na mrežu, ako ne rade normalno, potrebno je otklanjanje kvarova koji se mogu eliminirati i riješiti sa sljedećih šest aspekata:
1. Lampica indikatora napajanja je isključena i optički primopredajnik ne može komunicirati.
Rješenje:
Proverite da li je kabl za napajanje povezan sa konektorom za napajanje na zadnjoj strani primopredajnika sa optičkim vlaknima.
Uključite druge uređaje u električnu utičnicu i provjerite ima li električna utičnica napajanje.
Pokušajte s drugim adapterom za napajanje istog tipa koji odgovara primopredajniku s optičkim vlaknima.
Provjerite je li napon napajanja unutar normalnog raspona.
2. Indikator SYS na optičkom primopredajniku ne svijetli.
Rješenje:
Tipično, neupaljeno svjetlo SYS na primopredajniku s optičkim vlaknima ukazuje na to da su unutrašnje komponente uređaja oštećene ili ne funkcionišu ispravno.Možete pokušati ponovo pokrenuti uređaj.Ako napajanje ne radi, obratite se svom dobavljaču za pomoć.
3. SYS indikator na optičkom primopredajniku stalno treperi.
Rješenje:
Došlo je do greške na mašini.Možete pokušati ponovo pokrenuti uređaj.Ako to ne uspije, uklonite i ponovo instalirajte SFP optički modul ili pokušajte zamijeniti SFP optički modul.Ili provjerite da li SFP optički modul odgovara optičkom primopredajniku.
4. Mreža između RJ45 porta na optičkom primopredajniku i terminalnog uređaja je spora.
Rješenje:
Možda postoji neusklađenost dupleks moda između porta primopredajnika optičkih vlakana i porta krajnjeg uređaja.Ovo se dešava kada se RJ45 port sa automatskim pregovorima koristi za povezivanje sa uređajem čiji je fiksni dupleks režim puni dupleks.U ovom slučaju, jednostavno podesite duplex mod na portu krajnjeg uređaja i portu primopredajnika sa optičkim vlaknima tako da oba porta koriste isti dupleks način.
5. Nema komunikacije između opreme spojene na primopredajnik sa optičkim vlaknima.
Rješenje:
TX i RX krajevi kratkospojnika su obrnuti ili RJ45 port nije povezan sa ispravnim portom na uređaju (obratite pažnju na način povezivanja direktnog kabla i ukrštenog kabla).
6. Uključivanje i isključivanje fenomena
Rješenje:
Može biti da je slabljenje optičke putanje preveliko.U ovom trenutku, mjerač optičke snage može se koristiti za mjerenje optičke snage prijemnog kraja.Ako je blizu opsega osetljivosti prijema, u osnovi se može proceniti da je optička putanja neispravna u opsegu od 1-2dB.
Moguće je da je prekidač spojen na optički primopredajnik neispravan.U ovom trenutku, zamenite prekidač sa računarom, to jest, dva optička primopredajnika su direktno povezana sa računarom, a dva kraja su pingovani.
Možda je kvar optičkog primopredajnika.U ovom trenutku možete spojiti oba kraja optičkog primopredajnika na PC (ne preko prekidača).Nakon što oba kraja nemaju problema sa PING-om, prenesite veliku datoteku (100M) ili više s jednog kraja na drugi i promatrajte ga.Ako je brzina vrlo mala (datoteke ispod 200M se prenose duže od 15 minuta), u osnovi se može ocijeniti da je primopredajnik s optičkim vlaknima neispravan.
Sažmite
Optički primopredajnici mogu biti fleksibilno postavljeni u različitim mrežnim okruženjima, ali njihovi načini povezivanja su u osnovi isti.Gore navedene metode povezivanja, mjere opreza i rješenja za uobičajene greške su samo referenca za korištenje optičkih primopredajnika u vašoj mreži.Ako postoji nerješiv kvar, obratite se svom dobavljaču za profesionalnu tehničku podršku.


Vrijeme objave: Mar-17-2022